Ayder karayolu üzeri 10km. ARDEŞEN/RİZE
enar

Fırtına deresinde zipline

26.06.2021
98.996
Fırtına deresinde zipline

Zipline nedir, ne demek ve nasıl yapılır?

Zipline, Rize’ye, Çamlıhemşin’e kadar gelmişken mutlaka yapılması gereken bir aktivite. Herhangi bir riski de yok, çünkü zipline yaparken sizi taşıyan çelik halatlar yüzlerce kiloyu zorlanmadan taşıyabilen halatlar. Üzerine, koşum adı verilen emniyet kemerleri ile kuşatılıyorsunuz. Tüm güvenlik önlemleri alındıktan sonra salınıveriyorsunuz boşluğa. Yerçekiminin sayesinde durmadan ilerlersiniz.

Zipline’i çocuklar da yapabilir mi?

Evet, yapabilir. Küçük maceraseverlerimiz için özel yeleklerimiz bulunmaktadır.

Zipline Çalışma Düzeneği

Zipline, çelik halat üzerinde yüksek bir yerden alçak bir yere kayma sporudur. Üzerinize giydirilen emniyet kemeri ile çelik halat üzerinde yerçekimi ve ağırlığınız sayesinde yüksek bir yerden alçak bir yere doğru kayarsınız.

Hızlanmanızı sağlayan sistem tekerlekli makaralardır. 300 veya 400 metrelik bir ziplineda saatte 50/60 km hızla aşağıya kayarsınız. Ziplineda ki hız eğimle doğru orantılı olarak çalışır. Kayma noktanızın en sonunda otomatik fren sistemi sayesinde durmanız sağlanır.

Ziplineda Kaymak İçin Gerekli Olan Malzemeler 

Metrelerce yükseklikten ipten aşağıya doğru kayarak gerçekleştirilen bir spor olduğu için emniyetli ekipmanlar kullanılmalıdır. Sporcuların ve işletmenin kullanacağı malzemelerin standarttı karşılaması gerekir. Aynı zamanda kaliteli olması gerekir. İpte kayma hizmeti veren özel tesisler gerekli materyalleri sporcular için karşılamak zorundadır.

Ziplineda Emniyet Kuşamı

Emniyet kuşamı sporcular tarafından giyilmediği müddetçe bu etkinliği gerçekleştiremez. Emniyet kuşamı baş ve bacak desteklidir. Bu yüzden giyildiği zaman rahatsızlık hissi uyandırmaz. Üstelik emniyet kuşamları düşmelere karşı sporcuları korur.

Zipline Düzeneğinde Olması Gerekenler

Zipline sistemini kurabilmek için 6 malzemenin olması şarttır.

  • Kask
  • Çelik Halat
  • Uzatma Hattı
  • Makara
  • Emniyet sistemi
  • Karabina

Bu malzemelerin birleşimi ile zipline sistemi oluşturulmuş olur.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: