Ayder karayolu üzeri 10km. ARDEŞEN/RİZE
enar

Huser yaylasına nasıl gidilir? Nerede?

14.03.2021
51.991
Huser yaylasına nasıl gidilir? Nerede?

Karadeniz deyince ilk aklımıza gelen yaylanın Ayder yaylası olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak Rize turizm konusunda her geçen yıl daha çok gelişiyor, e haliyle daha çok ziyaretçi akın ediyor ve bir çok yayla ve diğer tarihi, doğal vb. yerler daha çok keşfediliyor.

Huser yaylası nerede ve nasıl gidilir?

Huser yaylası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır.

Huser yaylasına gidebilmek için öncelikle Ayder yaylasına ulaşmak gerekiyor. Buradan dilerseniz araçla dilerseniz 3 km yürüyüşle Huser Yaylası’na ulaşabilirsiniz. Ayder yaylasının üst kısmında sola dönen yoldan devam edin. Bu virajlı ve stabilize yolu takip ederek 8 kilometre kadar gittikten sonra Avusor yaylasına ulaşacaksınız. Sonrasında zorlu yolları aşarak Huser’e kavuşacaksınız. Ayrıca Ayder Yaylası’ndan Huser’e giden dolmuşlar bulunuyor. 50 TL ücret karşılığında bu dolmuşlarla çıkabilirsiniz.

Huser Yaylası’na araba çıkar mı?

Huser Yaylası yolu Ayder’den sonrası için epey zorlu. O nedenle altı yüksek ve dört çeker bir araca ihtiyacınız var. Normal araçlarla Huser Yaylası’na gitmenizi tavsiye etmem.

Huser Yaylası’na ne zaman gidilir?

Rize’nin en yüksek rakımlı yaylası Huser’e gitmek için en güzel vakit gün batımı saatleri. Bembeyaz bulutlar göğü kapatmış, güneş de tüm turunculuğuyla süzülüyorken ortaya tablo gibi bir görüntü çıkıyor.

Huser yaylası tur

Huser Yaylası’na giden tur firmaları da var. Bireysel gitmek istemezseniz bu firmaları da tercih edebilirsiniz.

Huser Yaylası hava durumu

Gitmeden önce mutlaka hava durumunu kontrol edin. Ayrıca yazın bile üşüyebileceğiniz ihtimalini göz önünde bulundurup yanınıza bir hırka alın.

Huser yaylası’nda konaklama ve kamp

2400 rakım da bulunan Huser yaylasında konaklama ve dinlenme için tesisler bulunuyor. Gitmeden önce müsait olup olmadıklarını öğrenmeniz de fayda var elbet. Huser yeryüzünde eşi benzeri olmayacak kadar nadide ve güzel bir yayla burada bir kez de olsa günbatımını izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Ben Gezginkz (Elif Omput) size yeryüzü cennetinden bildiriyorum doğa ile kalın, doğa da kalın.

Huser Yaylası konum olarak hemen ayder yaylasının üst kısmında bulunuyor. Hatta hava açıksa Ayder Yaylası’nda bulunan Gelintülü şelalesini görebiliyorsunuz. Son birkaç yıldır yayla doğaseverler ve kampçılar arasında oldukça revaçta. Huser Yaylası’nı diğerlerinden farklı kılansa kesinlikle büyülü günbatımı insan dünyaya ve doğaya bir kez daha aşık oluyor.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: