Ayder karayolu üzeri 10km. ARDEŞEN/RİZE
enar

Pokut yaylasına nasıl gidilir? Nerede? Konaklama imkanları

29.07.2021
154.581
Pokut yaylasına nasıl gidilir? Nerede? Konaklama imkanları

Pokut Yaylası soğuk suları, yeşil yayla düzlükleri, kendine has engebeli ulaşım yolları ve şenlikleri ile ünlü muhteşem bir doğaya sahip olan bir düzeyde kendini sergilemektedir. Karadeniz’in bilinen ve ziyaretçi bol olan bu bölgesinde çoğunlukla kampçılar yer almaktadır. Yaylanın yerleşim tarihçesi ise yaklaşık 250 yıllık bir maziye sahip. Eski zamanlarda yerleşim bölgesi olarak kullanılan yeşilin her tonunun yer aldığı bu muhteşem manzarada artık sadece doğa severler bulunuyor.

Pokut yaylasına nasıl gidilir?

İlçe merkezinden kalkan minibüs veya tur şirketlerinin otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Havayolu ile gidilmesi düşünülüyor ise Trabzon havalimanından Havaş araçları ile bu bölgeye ulaşımlar sağlanmaktadır. Ancak Trabzon’dan ilçe merkezine gidiş yaklaşık iki saat sürmektedir. Özel aracı ile gitmek isteyenler ise ilçe merkezinden Konaklar mahallesine buradan da yaklaşık 1 saatlik sürüş ile yaylanın konaklama tesislerine ulaşabilirler.

Pokut yaylası, Ortan köyü ile Makrevis köyünün ortak yaylasıdır ve çoğunlukla bu köylerin halkı gitmektedir. Pokut yaylası rakımı 2080 metredir ve 1800 m’den sonra ağaç türlerinin yetişmemesine rağmen, burası Karadeniz rüzgârını aldığı için burada ağaç yetişmektedir. Diğer yaylalarda 1800 m’den sonra ağaç türüne pek rastlanılmamaktadır.

Yayla etrafında görülmesi gerekli yerlerden Ayder yaylası yanında Sal yaylası ve Zil Kale sayılabilir. Pokut ile Zil Kale arası 17 km olup, tahmini süre 1 saat kadardır. Çamlıhemşin ilçesinden çıkıp Şenyuva (Çinçiva) köyüne vardığınızda sol yol yaylaya, diğer yol ise Zil Kale’ye gitmektedir. Ayrıca Pokut’tan bakıldığında Amlakit yaylası, Hazindağ yaylası ve Sal yaylası görülebilmektedir.

Pokut yaylası nerededir?

Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine yaklaşık bir saatlik uzaklıkta bulunmaktadır. Bölge içinde yer alan ve yayla tatilleriniz için özel konaklama tesisleri bulunmaktadır. Büyük tur şirketlerinin haricinde yaylaya hava alanından da ulaşım için özel otobüsler ve minibüsler bulunmaktadır.

Pokut yaylası konaklama

Pokut Yaylası’nda bulunan oteller, genellikle pansiyon şeklinde hizmet veren şirin işletmelerdir. Dağ evlerinde ve konuk evlerinde tatil yapmak, doğa ile iç içe unutulmaz zamanlar geçirmek adına sizler de bu seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Pokut Yaylası’nda gece hayatı açısından hizmet veren herhangi bir mekân seçeneği bulunmamaktadır. Tatilinizi yaylada geçirirken akşam saatlerinde yapabileceğiniz aktivitelerden en iyisi yemyeşil doğada nefes almak ve kendi hazırladığınız sıcak içecekleri yudumlamaktır. Şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzaklaşmak adına sizler de Rize’nin Çamlıhemşin bölgesinde yer alan Pokut Yaylası’nı tercih edebilirsiniz. 

…Buraya en yakın yayla yine birlikte anılan Sal Yaylasıdır. Farklı yaylaları birbirine bağlayan tüm yollar pokut içinde yer almaktadır. Doğa yürüyüşleri yapanların büyük bir çoğunluğu ise yaylanın muhteşem görsele sahip manzarasına kendilerini kaptırabiliyorlar. Güneşin doğuşunu ve batışını buradan izlemek isteyenler için özel ayrılmış kamp alanlarını da gezebilirsiniz. Zirvede alacağınız his ise bulutların üstünde yer almak gibi sizi alıp götürecektir. Bir yandan doğanın muhteşem hediyesi olan çiçeklerin mis kokusunu solurken, bir yandan da muhteşem manzara eşliğinde göz zevkinizi besleyebilirsiniz.

Pokut Yaylası; Yemyeşil ve Mavinin Eşsiz Güzelliği…
Pokut Yaylası gezisi, Karadeniz’in en huzurlu aktivitelerinden biri olarak doğa sever her insanın hayatında en azından bir kere olsun deneyimlemesi gereken etkinliklerden. Kaçkar Dağlarının çam ormanlarıyla kaplı, yaz aylarında ayrı, kış aylarında ayrı, bahar aylarında ise tarif edilemeyecek kadar güzel olan Pokut Yaylası; 2050 metre yüksekliğe kurulmuş, yeşilin ve mavinin eşsiz güzelliğini gözler önüne seren bir doğa harikası olarak akıllarda yer edinmiştir. Eğer sen de “Karadeniz Tur’um Mükemmel Geçmeli” diyorsan Pokut Yaylası’nı kesinlikle ziyaret etmelisin.

Pokut yaylası, Ortan köyü ile Makrevis köyünün ortak yaylasıdır ve çoğunlukla bu köylerin halkı gitmektedir. Pokut yaylası rakımı 2080 metredir ve 1800 m’den sonra ağaç türlerinin yetişmemesine rağmen, burası Karadeniz rüzgârını aldığı için burada ağaç yetişmektedir. Diğer yaylalarda 1800 m’den sonra ağaç türüne pek rastlanılmamaktadır.

…Pokut yaylası etrafında görülmesi gerekli yerlerden Ayder yaylası yanında Sal yaylası ve Zil Kale sayılabilir. Pokut ile Zil Kale arası 17 km olup, tahmini süre 1 saat kadardır. Çamlıhemşin ilçesinden çıkıp Şenyuva (Çinçiva) köyüne vardığınızda sol yol yaylaya, diğer yol ise Zil Kale’ye gitmektedir. Ayrıca Pokut’tan bakıldığında Amlakit yaylası, Hazindağ yaylası ve Sal yaylası görülebilmektedir. Bu çok etkileyici.

Rize’de bulunan diğer yaylaları incelemek için buraya tıklayınız.


Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: