Ayder karayolu üzeri 10km. ARDEŞEN/RİZE
enar

Türkiye’de ki Rafting Parkurları

18.09.2021
502.012
Türkiye’de ki Rafting Parkurları

Türkiye’de Rafting parkurları toplam 11 tanedir. Bunlardan profesyonellere göre olan parkurlar sadece Fırtına deresi ve Çoruh nehridir. Diğer 9 Rafting parkuru acemi kültür amaçlı düzenlenen Rafting parkurlarıdır. Dünya şampiyonlukları genelde Rize fırtına deresinde yapılmaktadır. Size Türkiye’de bulunan 11 Rafting parkurunu listeledik..


Ayder Yaylası Kadar Büyüleyici: Rize-Fırtına Deresi

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından “Korunması Gereken Yerler” kategorisine alınan müthiş bir doğal güzellik burası. 23 kilometrelik parkuru ile macera severlere keyifli anlar yaşatan Fırtına Deresi, Fırtına Vadisi-Ayder Yaylası’nda bulunuyor. Türkiye Rafting Şampiyonası’na ev sahipliği yapan bu derenin ünü her geçen gün tüm dünyaya yayılıyor. Mayıs ve haziran aylarında tercih edilen, ortalama 1 saatte tamamlanan Fırtına Deresi rafting parkuru, çevresinde bulunan muhteşem güzelliklerle aklınızdan hiç çıkmayacak.

Türkiye’nin En Çılgın Nehri: Artvin-Çoruh

Türkiye’de rafting denilince akla gelen ilk akarsu Çoruh’tur. Dünyanın en hızlı akan nehirleri arasında bulunan Çoruh, bu özelliği ile rafting sporunun gözdesi.169 kilometrelik parkuru ve gürül gürül akan suları ile hayran olacağınız bu nehirde, birçok balık çeşidi ve kano yapma imkanı da bulunuyor. 1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası’na ev sahipliği yaptığını ayrıca belirtmek isteriz. Hazır Artvin’e gelmişken Kaçkar Dağları’nda trekking yapmayı da unutmayın.

En Turistik Rafting Rotası: Muğla-Dalaman Çayı

Karadeniz’den kopup Ege’ye geliyoruz. Belirttiğimiz gibi, Türkiye’nin birçok nehri rafting sporuna uygun. Bunlardan en önemlisi ve en rağbet göreni, Muğla’da bulunan Dalaman Çayı. 12 kilometre olan parkur, yaklaşık 2 saatte tamamlanıyor. Parkur zorluk derecesine göre iki etaba ayrılıyor. İlk etap acemi raftingcilere hitap ederken, ikinci etap deneyimli sporcuların tercihi oluyor. Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi turistik yerlere çok yakın olan Dalaman Çayı, yılın her mevsiminde bu spora elverişli durumda. Ege tatiliniz sırasında Dalaman rafting turlarına katılmadan tatilinizi sonlandırmayın.

Hafta Sonu Rafting Keyfi Melen’de Yapılır

Düzce’de bulunan Melen Çayı, İstanbul ve Ankara’ya 2.5 saatlik mesafede olduğu için bu şehirlerde yaşayan macera severlerin günübirlik tercihleri arasında yer alıyor. Bahar aylarında kalabalıklaşan çayda, 16 kilometrelik parkur bulunuyor. Parkurda rafting yaklaşık 1,5 saat kadar sürüyor ve pistin zorluk derecesi 3 olarak sınıflandırılıyor. Bir hafta sonu planlarınızı Melen’e yönelik yapmak sizin için harika bir değişiklik olacaktır.

Acemilere Uygun Rize-İkizdere Nehri

Rize’deki İkizdere Nehri, toplam 25 kilometrelik bir parkura sahip. Zorluk derecelerine göre 3 parkuru var. En çok mayıs ve haziran aylarında rağbet görüyor. Nehirde çeşitli yöresel yarışmalar da düzenleniyor. En son Rize Valilik Rafting Şampiyonası yapıldı. Çevresinde ünlü Anzer balının üretildiği Anzer Yaylası var. Ayrıca Cimil, Ovit ve Kabahor gibi çok tercih edilen yaylalara da buradan gidiliyor. Profesyonel raftingcilerin yanısıra yeni başlayanlar için de ideal. Ancak seyahat acenteleri tarafından tur düzenlenmiyor. Parkur ortalama 1,5 saatte tamamlanıyor.

Macerası En Bol Rafting Parkuru Manavgat Çayı

Amatörler için biraz riskli olan Manavgat Çayı, Antalya’nın merkezine ve turistik bölgelerine çok yakın olduğu için oldukça popüler. Eğer bu sporu ilk defa deniyorsanız veya bu konuda yeniyseniz, profesyonel sporcular ile birlikte hareket etmenizde fayda var. Çağlayanlar ve şelalelerle dolu Manavgat Çayı, cesaret ve tecrübe istiyor.

Tunceli-Munzur Çayı

Özellikle mayıs ve ağustos ayları arasında yoğun talep gören Munzur Çayı, yaklaşık 20 kilometrelik parkurunda maceraperestleri ağırlıyor. Munzur Vadisi Milli Parkı’nda bulunan çay ve çevresi muhteşem doğasıyla da büyülüyor.

Antalya-Köprü çay

Ülkemizde bilinen turizm açısından en önemli ve en ünlü Rafting yapılan nehirleri arasında yer almaktadır. Toros dağ eteklerinden doğan ırmağın büyük bir bölümü kayalar içerisinden buz gibi içme suyu olarak çıkar. Köprü Çay üstünde roma döneminde yapıldığı bilinen 2 tarihi öneme sahip köprü bulunmaktadır. 2 köprü arasında orman içerinde kalmış yine roma dönemine ait tarihi kilise kalıntıları bulunmaktadır. Rafting severler için turizm parkuru 14 km dir.14 Km den sonraki alan tehlikeli ve dar geçitler sebebiyle tercih edilmemektedir. Köprü çay ırmağı Serik ilçesinden geçerek Akdeniz’e dökülür.

Doğa sporu tutkunlarının yeni yeni keşfettikleri Denizli-Bekili Deresi

Parkur 9.5 kilometredir. Yılın her ayı rafting yapma olanağı tanıyan Bekilideresi 3-4 zorluk derecesine sahiptir ve 2 saatte kat edilir. Su debisi saniyede 25 metreküpten fazla olduğu zaman rafting yapmak tehlikeli hale gelebiliyor. Parkurun başladığı bölgede 5 kilometre uzunluğunda Mangırın kısık Kanyonu yer almakta. Amatörler için uygun olan Çal Parkuru da yaklaşık 2 saatte tamamlanabiliyor.

Profesyonellerin Tercihi Kayseri-Zamantı Irmağı

Kayseri’nin Yahyalı ilçesi sınırları içinde. 21 kilometrelik bölümü rafting için elverişli. Ancak 13 kilometrelik bölümü kullanılıyor. Zorluk derecelerine göre 8 parkurdan oluşuyor. Daha çok profesyoneller tercih ediyor. Değirmenocağı ve Yerköprü mevkileri en zor parkur olarak biliniyor. Toplam parkur, yaklaşık 2 saate tamamlanıyor. Kar sularının erimesine bağlı olarak mayıs ve haziran aylarının tamamında ve temmuzun ilk iki haftasında rafting yapılabiliyor. Bölgeye daha çok yerli turist geliyor. Kapuzbaşı takım şelaleleri, Yedigöller, Derebağ şelaleri, Aladağlar, Hacer ormanları, Aksu kanyonu, Zamantı kanyonu çevrede görülebilecek yerler.

Artvin-Berhal Çayı

Artvin’de bulunan Barhal Çayı parkuru 18 kilometre uzunluğa sahip. Zorluk derecelerine göre 4 parkuru var. Mayıs, haziran ve temmuz en çok rağbet gören aylar. Barhal Çayı’nın bulunduğu yer, bölgenin turizm alanlarından biri aynı zamanda. Çayın çevresinde tarihi Gürcü kiliseleri ve kaleleri var. Trekking yapılabilecek alanlar mevcut. Mayıs-haziran dönemlerinde Avusturya White Water Rafting Kulübü üyeleri ile çok sayıda İsrailli gelip rafting yapıyor. Zaman zaman rafting için turlar da düzenleniyor.

Türkiye'de ki Rafting Parkurları
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: